2298
OBEJRZENIA PROFILU
6731
WEJŚCIA Z SOCIAL MEDIA
38896
OBEJRZENIA POSTÓW
34
PUNKTY ZA POSTY
31
WYRÓŻNIONE POSTY

La Muralla Roja

Zakała NiechciałaZakała NiechciałaHome & Design

Gdy coś podoba się podprogowo, czyli jeszcze nie umiemy znaleźć wytłumaczenia, dlaczego coś nam się podoba ale czujemy jakieś ciągoty w kierunku ów bodźca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to coś niebawem spodoba się masom.
Teraz się fascynujemy stylem skandynawskim, bo to takie ładne i ekonomiczne ikejowskie rozwiązanie na estetyczny dyzajn. Oko lubi geometrię ale proste kształty w połączeniu z toporną bielą w końcu się nam znudzą.
Pamiętam, jak często intrygowały mnie różowe tynki - kładzione najczęściej na domach budowanych na prowincjach jeszcze w czasach 80-ych. Nowy pieniądz, czyli rok 2000 i zarabianie z granicami kraju. Mężowie wracali po ciężkiej wielomiesięcznej robocie, po czym po namowie z żonami, ocieplali domy i tynkowali na beż, co się zaraz pobrudził lub róż, co... był różem. Wtedy taki tynk to była straszna siara. Dziecko mieszkające w świńskiej chatce nie miało łatwo na szkolnym boisku. Kicz i tandeta, słowem - o tym, co nie wiedzą jak wydawać pieniądze ci, co długo ich nie mieli.
Bezkształtnych domów z płaskimi dachami w Polsce mamy wiele. Jestem z pokolenia 92 i dam się pochlastać o to, że mam rację twierdząc, że każdy mój rówieśnik nie znosił mieszkać w takim domu i marzył mu się przytulny, jednopiętrowy, z poddaszem i trójkątnym daszkiem. Wychowałam się w takim typowym prostokącie, którego powierzchnię ojciec smarował smołą co kilka lat w upały. Śmierdziało wtedy strasznie i nie mogłam wyjść z podziwu, jak mój ojciec to znosi.
Co więcej, mój dom był połączony z garażem a garaż miał stare skrzypiące wrota a na placu pełno niedokończonych samochodów, brudnych części i maszyn, których funkcji nigdy nie byłam ciekawa.

Gdy wyjechałam na studia i zamieszkałam w ciasnym akademiku, zaczęłam tęsknić za moim wielkim pokojem, ogromnym łożem samodzielnie zrobionym przez ojca i zamieszczonym pod sufitem. Tęskniłam za zapachem smaru i benzyny w momencie wyjścia z mieszkania a katalogowe domki dla perfekcyjnych rodzin przestały mnie jarać. Nie wiem, czy to z tęsknoty, czy z samego faktu, że kiedyś obcowałam z tym budynkiem przez dłuższy czas, w momencie gdy odwiedzałam rodziców, mój dom wydawał się być coraz piękniejszy. Ojciec puścił pnące rośliny na tarasie i za garażem. Zielone pasożyty zaczęły niemal pożerać nasz dom - w kontraście z tym starym tynkiem, zerdzewiałymi wrotami i geometrycznym kształtem wyglądały nieziemsko.
Ostatnio fascynuję się wszystkim, co brzydkie a brzydota ma różne oblicza - gdy coś jest zbyt słodkie, też zalicza się do tej kategorii.

La Muralla Roja projektu hiszpańskiego architekta Richardo Bofil'a - dziś mówię, że nigdy bym tam nie zamieszkała i właśnie dlatego umieszczam zdjęcia. Budynek powstał w latach 60-ych i zalicza się do tych obiektów, które jednego dnia kuszą, innego odrzucają. Trochę to wszystko pedalskie - wybaczcie mi określenie, bo do gejów nic nie mam ale nie bez przyczyny coś można nazwać pedalskim i wówczas wiadomo, czego się spodziewać. To dobre określenie. Cała koncepcja, połączenie kolorów, przejścia z jednego wnętrza do drugiego - są wykonane z perfekcyjną precyzją. Wiem, że właśnie za to moje oko kocha ten obiekt. Nie chodzi o gust tylko o niezaprzeczalny geniusz twórcy. Nie mam pewności ale mam przeczucie, że najbliższy trend w dziedzinie nie tylko architektury pójdzie w tym właśnie kierunku. Wystarczy zajrzeć do świata mody. Marc Jacobs, Balmain, Chanel, Gucci czy Ackerman - ich pokazy na 2016 spokojnie mogłyby się odbyć w La Muralla Roja.


La Muralla Roja

Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=muralla%20roja&rs=typed&0=muralla%7Ctyped&1=roja%7Ctyped

Zakała NiechciałaZakała Niechciała
  • Oceń:
  • 10
Poprzedni wpis360 stopniowy film - DIY 360 stopniowy film - DIY
Następny wpisRachel Baran - portret kobiety niedoskonałejRachel Baran - portret kobiety niedoskonałej

Komentarze

zobacz również

2298
OBEJRZENIA PROFILU
6731
WEJŚCIA Z SOCIAL MEDIA
38896
OBEJRZENIA POSTÓW
34
PUNKTY ZA POSTY
31
WYRÓŻNIONE POSTY

Najpopularniejsze